Czy da się wejść na Ślężę z wózkiem?

Ślęża dla każdego mieszkańca Wrocławia i okolic, jest naturalnym widokiem. Jednak będąc przyjezdnym, trudno nie zwrócić uwagi, na górę o wysokości 718 metrów ponad poziom morza. Zwłaszcza, że góra ta wyrasta na środku równiny i jeżeli jest dobra widoczność, widać ją z kilkudziesięciu kilometrów. Ślęża ma bardzo bogatą historię. To właśnie stąd wywodzi się znane ze szkoły plemię Ślężanie, oraz według niektórych źródeł, góra ta nadała nazwę regionowi Śląsk. Obecnie jest bardzo popularną atrakcją turystyczną dla mieszkańców Dolnego Śląska. Byłem na niej kilka razy, tym razem jednak postanowiłem sprawdzić czy da się wejść na Ślężę z wózkiem? Odpowiedź jest twierdząca, Ślęża z wózkiem jest do zdobycia 🙂

Czy da się wejść na Ślężę z wózkiem?
Żółty szlak na Ślężę

Dojazd

Musimy wiedzieć, że szlaków prowadzących na górę jest kilka. Jednak z wózkiem zdecydowanie należy wybrać szlak żółty od Przełączy Tąpadła. Miejsce, gdzie rozpoczynamy wejście zlokalizujemy bez problemu. Dwa parkingi, po dwóch stronach drogi i jeden jeszcze schowany bliżej wejścia na szlak.

Przy parkingu jest miejsce, gdzie możemy rozpalić ognisko albo grilla. Jeżeli przywieziemy ze sobą coś na piknik, to bez problemu znajdziemy stoły, żeby spokojnie sobie zjeść.

Przy parkingach znajdziemy BAR, punkt ze smażonymi serkami oraz pamiątki. Ceny normalne.

Stąd wyruszamy w naszą podróż. Informacja na drogowskazie pokazuje że będziemy szli godzinę, jednak sądzę, że z wózkiem zajmie to dłużej. Ja wchodziłem godzinę i 15 minut.

Czy da się wejść na Ślężę z wózkiem?

Droga jak na górskie warunki jest dobra, oczywiście raz lepiej raz gorzej, ale ogólnie ok. Trasę można podzielić sobie na przystanki, oprócz tego, że będzie to wyznaczało miejsca ewentualnego postoju, to jeszcze przy każdym przystanku znajdziemy tablicę z ciekawostkami.

Dla mnie najtrudniejszy był odcinek pomiędzy 4 a 5 przystankiem, mam wrażenie że najgorszy fragment drogi, stromo a do tego sporo kamieni. Nie uważam się za słabego faceta, jednak wpychanie wózka dało mi się trochę we znaki.

Na górze

Po męczącej wspinaczce na górze czka nas nagroda. Jeżeli jest ładna  widoczność, zobaczymy piękne krajobrazy. Warunkiem jest oczywiście dobra widoczność.

Oprócz widoków jest schronisko, w którym możemy zjeść coś ciepłego czy napić się herbaty. Jeżeli ktoś lubi piwo, to można spróbować lokalnego.

Na samym szczycie jest również kościół z wieżą widokową, na którą można wejść.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Adventure

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *